آیا چسب ها قابل بازیافت هستند؟

آیا چسب ها قابل بازیافت هستند

بازیافت چسب، نوار و سایر چسب‌ها اگر غیرممکن نباشد، سخت است، پس آیا چسب‌ ها قابل بازیافت هستند؟

چسب‌ها برای چسبیدن به اجسام و سطوح ساخته می‌شوند. جدا کردن آنها از اقلامی که به آنها چسبیده اند دشوار است، که در وهله اول بازیافت آنها را دشوار می‌کند. و هیچ شرکت بزرگی قرار نیست قطره‌های کوچک چسب و تکه‌های نوار را جمع آوری کند و دوباره آنها را به چیزی تبدیل کند. همه اینها به این معنی است که شما نمی‌توانید چسب، نوار و سایر چسب‌ها را بازیافت کنید. با این حال، ما چند خبر خوب داریم. وقتی چسب را روی چیزی می‌زنید، اغلب می‌توانید آن مورد را بازیافت کنید.

چسب‌ها از چه چیزی ساخته شده اند؟

دورانی که اسب‌ها و سایر حیوانات مواد اولیه چسب بودند، گذشته است. با شروع از اواسط قرن بیستم، شرکت‌ها چگونگی ساخت چسب از انواع مواد شیمیایی را کشف کردند. برخی از آنها نسبتاً بی خطر هستند. یکی از این چسب‌ها چسب رابو است. سایر چسب‌ها اگر زمان زیادی را صرف استفاده از آنها کنید، می‌توانند باعث مشکلات سلامتی شوند.

انواع چسب

1- اپوکسی

اپوکسی که یک چسب بسیار قوی است، بخارهای قوی را آزاد می‌کند. هر چیزی که حاوی تولوئن باشد (از جمله سیمان لاستیکی) باید با احتیاط استفاده شود. کشف شده که این ماده شیمیایی باعث تهوع، سرگیجه، بیهوشی، آسیب سیستم عصبی، آسیب پوستی و مشکلات کلیوی می‌شود.

بازیافت انواع چسب

2- چسب حرارتی

چسب حرارتی از چسب ترموپلاستیک ساخته می‌شود. یعنی به تغییرات دما بسیار حساس است. وقتی داغ می‌شود، آب می‌شود. وقتی واقعا سرد می‌شود، شکننده می‌شود. در این بین، این ماده‌ای کاملاً پایدار است که احساس چسبندگی نمی‌کند. اصولاً نوع خاصی از چسب را روی سلفون، کاغذ، پارچه یا ماده دیگری می‌زنند و حرارت می‌دهند. این چسب به سرعت و به طور موثر به هر سطحی که روی آن قرار می‌گیرد، می‌چسبد.

3- چسب نواری

چسب نواری دارای سطوح مختلفی از چسبندگی است که می‌تواند بسیار قوی باشد.

سایر انواع رایج چسب‌ها عبارتند از: چسب اسپری (برای نصب کاغذ بر روی سطوح سفت و سخت مانند تخته پوستر)، چسب چوب (برای نجاری) و چسب پارچه.

آیا می‌توانید چسب و اقلام حاوی چسب را بازیافت کنید؟

در بسیاری از موارد پاسخ این سوال مثبت است. سوال کلیدی که در این مورد باید از خود بپرسید این است: 1) آیا آیتم حاوی مقدار زیادی چسب است یا فقط کمی و 2) آیا می‌توان آن را بازیافت کرد؟

تا زمانی که مقدار زیادی چسب، چسب اسپری، نوار یا سایر چسب‌ها روی اقلامی مانند کاغذ و تخته پوستر ندارید، می‌توانید آنها را طبق دستورالعمل‌های جامعه خود برای بازیافت کاغذ، بازیافت کنید. محصولات چوبی تصفیه نشده با مقدار کمی چسب برای قرار دادن در سطل بازیافت چوب در مرکز بازیافت محلی شما مناسب است. چوب‌هایی که رنگ شده، لاک زده شده اند، تحت فشار قرار گرفته اند یا به شکل دیگری تکمیل شده اند، تحت هیچ شرایطی قابل بازیافت نیستند.

بازیافت پروژه‌های منسوجات و صنایع دستی در بهترین شرایط دشوار است. برنامه ریزی کنید که آن اقلام را در سطل زباله قرار دهید (یا در صورت لزوم آنها را به یک مرکز استفاده مجدد بفرستید) مهم نیست که چقدر چسب یا چسب روی آنها وجود دارد. اگر نقاط چسب یا نوار مخصوص شما روی کاغذ مومی شکل قرار گرفت، آنها را در سطل بازیافت قرار ندهید. آنها را نمی‌توان با کاغذهای دیگر بازیافت کرد.

نوار زیست تخریب پذیر

فن آوری جدید همچنین راه را برای گزینه‌های زیست تخریب پذیر و سازگار با محیط زیست باز می‌کند. نوار سلولزی در حال حاضر در برخی از بازارها موجود است و مطالعه‌ای در سال 2013 یک نوار خودچسب ابتکاری ساخته شده با نشاسته گیاهی به عنوان حامل ایجاد کرد. به گفته محققان، کاربردهای این محصول جدید شامل چسب‌های تجاری و همچنین نوارهای پزشکی و الکترودهای زیست پزشکی است و این مواد پس از 42 روز در آزمایش خاک به طور کامل تجزیه می‌شوند.

با نوار روی بسته بندی چه کنیم؟

بیشتر نواری که دور انداخته می‌شود به چیز دیگری مانند یک جعبه مقوایی یا یک تکه کاغذ چسبیده است. فرآیند بازیافت نوار، برچسب‌ها، منگنه‌ها و مواد مشابه را فیلتر می‌کند، بنابراین مقدار معقولی از نوار معمولاً در فرآیند کاملاً خوب عبور می‌کند. با این حال، در این موارد، یک گرفتاری وجود دارد. نوار پلاستیکی در این فرآیند فیلتر شده و ریخته می‌شود، بنابراین در حالی که در بیشتر شهرها می‌تواند در سطل بازیافت قرار گیرد، به مواد جدید بازیافت نمی‌شود.

باریافت چسب

الزامات بازیافت محلی خود را بررسی کنید

اگرچه اکثر مراکز بازیافت می‌توانند موادی مانند مقوا و کاغذ را با نوار چسب بازیافت کنند، مطمئن شوید که خط مشی‌های ارائه دهنده خود را بررسی کنید. برخی از سرویس‌ها ممکن است درخواست کنند که نوار حذف شود یا ممکن است محدودیت‌هایی در میزان نواری که می‌تواند پردازش کند داشته باشند. برای مثال، اگر جعبه‌ای کاملاً با نوار پلاستیکی پوشانده شود، این خطر وجود دارد که شرکت بازیافت، به جای اینکه مجبور شود با آن برخورد کند، کل بسته را بیرون بیاندازد.

اغلب، چسباندن بیش از حد روی جعبه یا تکه کاغذ می‌تواند باعث ایجاد گرفتگی چسبنده در ماشین آلات بازیافت شود. بسته به تجهیزات مرکز بازیافت، حتی نوار بیش از حد پشت کاغذی مانند نوار ماسک می‌تواند باعث پرت شدن کل بسته به جای اینکه خطر گرفتگی ماشین آلات را داشته باشد، می‌شود.

نوار پلاستیکی

نوارهای چسب پلاستیکی سنتی قابل بازیافت نیستند. این نوارهای پلاستیکی می‌توانند حاوی پی وی سی یا پلی پروپیلن باشند که به تنهایی می‌توانند با سایر نوار‌های پلاستیکی بازیافت شوند، اما بسیار نازک و کوچک هستند که نمی‌توانند جدا شوند و به عنوان نوار پردازش شوند. پخش‌کننده‌های نوار پلاستیکی نیز به سختی بازیافت می‌شوند – و بنابراین توسط اکثر مراکز بازیافت پذیرفته نمی‌شوند – زیرا امکانات برای مرتب‌سازی آنها مجهز ندارند.

در گذشته، شرکت‌های تولید نوار چسب از ژلاتین، نوعی چسب حیوانی، چسب می‌ساختند. با این حال، اکنون بیشتر نوارها حاوی چسب مصنوعی ساخته شده از نفت هستند. در حالی که استخراج نفت وگان است، به هیچ وجه دوستدار محیط زیست نیست.

باریافت چسب

بهترین نوع نوار برای استفاده چیست؟

بهتر است به طور کلی از نوار چسب اجتناب کنید، اما در شرایطی که کاملاً نیاز به چسب دارد، نوار سلولزی یکی از سازگارترین گزینه‌ها با محیط زیست است.

چسب رابو تولیدکننده انواع چسب نواری در سایز‌های مختلف، بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت که می‌توانید خرید راحت را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *