طبقه بندی چسب ها بر 4 نوع مختلف

طبقه بندی چسب ها

چسب ها انواع مختلفی دارند. هر یک از انواع آن کاربرد مخصوص به خود را دارند. اغلب برای شناسایی و به کار بردن راحت تر چسب ها، آن ها را دسته بندی می کنند. این ابزار با توجه به مواد تشکیل دهنده و کاربردشان به انواع مختلفی تقسیم می شوند. در اینجا طبقه بندی چسب ها و استفاده از چسب ها را از  چند جنبه تفکیک کرده ایم که در ادامه به آن می پردازیم.
شما عزیزان برای خرید انواع چسب میتوانید به فروشگاه چسب رابو مراجعه نمایید.

طبقه بندی چسب ها بر اساس مواد تشکیل دهنده

همانطور که گفتیم، انواع مختلفی از چسب ها وجود دارد. موارد رایج تر عبارتند از: چسب های رزین اوره فرمالدئید، چسب های پلی وینیل استات، چسب های رزین پلی اکریلیک، رزین های پلی اکریلیک، چسب های پلی اورتان، چسب های ذوب داغ، چسب های رزین اپوکسی، چسب های مصنوعی و غیره. هر یک از این طبقه بندی چسب ها شامل ویژگی های زیر است:

چسب سیلیکون آلی

این یک نوع چسب آب بندی است که دارای ویژگی های مقاومت در برابر سرما، حرارت، مقاومت در برابر کهنگی، ضد آب، مقاومت در برابر رطوبت، مقاومت انبساطی بالا، تغییر شکل دائمی کوچک و غیر سمی است. در سال های اخیر چنین چسب هایی در چین به سرعت توسعه یافته اند، اما در حال حاضر مواد اولیه چسب های سیلیکونی ارگانیک در کشور من تا حدی وارداتی است.

چسب پلی اورتان

می تواند مواد مختلفی را به هم بچسباند. پس از اتصال، همچنان می تواند خواص فیزیکی و شیمیایی مواد را در دمای پایین یا فوق العاده پایین حفظ کند. این چسب عمدتا در کفشداری، بسته بندی، اتومبیل، مواد ضبط مغناطیسی و زمینه های دیگر استفاده می شود.

رزین پلی اکریلیک

عمدتا در تولید چسب های حساس به فشار، بلکه در زمینه های نساجی و ساخت و ساز استفاده می شود. همچنین به عنوان چسب برای ساخت و ساز، عمدتاً برای تزئین، آب بندی یا اتصال بین سازه ها در پروژه های ساختمانی استفاده می شود.

چسب ذوب داغ

با توجه به مواد اولیه مختلف می توان آن را به چسب ذوب داغ EVA، چسب داغ پلی آمید، چسب مذاب داغ پلی استر، چسب داغ پلی اولفین و غیره تقسیم کرد. در حال حاضر چسب داغ EVA عمدتا تولید و استفاده می شود. مواد اولیه اصلی چسب های سری پلی اولفین سری اتیلن، کوپلیمرهای SBS و SIS می باشد.

چسب رزین اپوکسی

بخش دیگری از طبقه بندی چسب ها به چسب رزین اپوکسی اختصاص دارد که می تواند فلز و اکثر مواد غیر فلزی را که به طور گسترده در ساخت و ساز، اتومبیل، الکترونیک، لوازم برقی و محصولات خانگی استفاده می شود، پیوند دهد.

رزین اوره فرمالدئید، فنولیک، چسب ملامین فرمالدئید

به طور عمده در صنعت پردازش چوب استفاده می شود، انتشار فرمالدئید پس از استفاده بالاتر از استاندارد بین المللی است. به علاوه چسبی برای پردازش چوب در این دسته وجود دارد که برای تخته فیبر با چگالی متوسط، تخته گچی، تخته سه لا و تخته خرده چوب و غیره استفاده می شود.

چسب مصنوعی

این چسب به طور عمده در پردازش چوب، ساخت و ساز، دکوراسیون، خودرو، کفش سازی، بسته بندی، نساجی، الکترونیک، چاپ و صحافی و غیره استفاده می شود.

چسب های پلی آمید

پلی آمیدها پلیمرهای مصنوعی یک بخشی هستند که معمولاً حاوی حلال هستند. آنها به دلیل استحکام، مقاومت در برابر حرارت و مواد شیمیایی و همچنین عملکرد در دماهای بسیار بالا تا 500 درجه سانتیگراد شناخته شده اند. آنها در دو فرمول ترموست و ترموپلاستیک ارائه می شوند و اغلب برای پوشش یا عایق الکترونیکی استفاده می شوند.

طبقه بندی چسب ها بر اساس هدف و کاربرد

چسب آب بندی

عمدتا برای اتصال درب، پنجره و خانه های پیش ساخته استفاده می شود. چسب های آب بندی رده بالا از نوع چسب های سیلیکونی و پلی اورتان هستند و چسب های میان رده از چسب های مبتنی بر نئوپرن و اسید پلی اکریلیک هستند. در کشور ما، در بازار چسب های ساختمانی، چسب های سیلیکون آلی و چسب های درزگیر پلی اورتان باید مسیر توسعه آینده باشد. این ها در حال حاضر حدود 30 درصد از فروش چسب های درزگیر ساختمانی را به خود اختصاص داده اند.

چسب برای ساختار ساختمان

عمدتا برای اتصال بین واحدهای ساختاری استفاده می شود. مانند تعمیر خارجی سازه های بتن مسلح، تقویت و تثبیت فلزی و ساخت و ساز در محل، به طور کلی استفاده از چسب های سری رزین اپوکسی را مد نظر قرار می دهند.

چسب برای اتومبیل

این چسب ها چهار نوع هستند. به نام های بدنه خودرو، تزئینات داخلی خودرو، چسب شیشه جلو و شاسی بدنه خودرو. در این میان بیشترین کاربرد چسب های پلاستیک پلی وینیل کلراید، چسب های نئوپرن و چسب های سری آسفالت می باشد.

چسب برای بسته بندی

عمدتاً برای ساخت نوارهای حساس به فشار و برچسب های حساس به فشار و چسباندن سطوح مواد بسته بندی مانند کاغذ، پلاستیک و فلز استفاده می شود. چسب مواد بسته بندی کاغذی امولسیون پلی وینیل استات است. چسبهای مواد بسته بندی پلاستیک و فلز عبارتند از امولسیون پلی اکریلیک، امولسیون VAE، چسب پلی اورتان و چسب سیانواکریلات.

چسب برای مدارهای الکترونیک

مصرف این چسب ها بسیار کم است و بیشتر آنها در مدارهای مجتمع و محصولات الکترونیکی استفاده می شوند. در حال حاضر، رزین اپوکسی، رزین پلی استر غیر اشباع و چسب سیلیکون آلی به طور عمده استفاده می شود.

چسب های کفاشی

مصرف چسب های کفاشی سالانه حدود 125000 تن است که 110000 تن آن برای چسب های نئوپرن و حدود 15000 تن برای چسب های پلی یورتان مورد نیاز است. از آنجایی که چسب های نئوپرن به بنزن به عنوان حلال نیاز دارند و بنزن برای بدن انسان مضر است، استفاده از آن باید محدود شود. برای رفع نیازهای توسعه صنعت کفش، استفاده از چسب های پلی اورتان مناسب خواهد بود.

طبقه بندی چسب ها بر اساس شکل فیزیکی

شکل فیزیکی چسب بر روی کاربرد محصول تأثیر می گذارد. چسب ها را می توان به صورت دستی یا با استفاده از ابزار و تجهیزات پخش کرد. در زیر اشکال مختلف فیزیکی موجود است.

چسب خمیری چسبنده

خمیرهای چسبنده اغلب ویسکوزیته بالایی دارند و در نتیجه پخش شدن آنها در طول دوره پخت دشوار می شود. آنها برای چسبندگی هایی که نیاز به پر کردن شکاف دارند ایده آل هستند و معمولاً با استفاده از ابزارهایی مانند تفنگ درزبندی استفاده می شوند.

مایع

چسب مایع رایج ترین شکل چسب است. آنها یکی از ساده ترین کاربردها هستند، اما ممکن است در طول فرآیند پخت نشت کنند یا آویزان شوند. خشک شدن و اثر آنها اغلب زمان بیشتری می برد، اما می توان آنها را در لایه های نازک برای کمک به این فرآیند اعمال کرد.

فیلم

فیلم های چسب به صورت رول یا نوار از قبل برش خورده در دسترس هستند. کاربرد آسانی دارند و هیچ محدودیتی در طول عمر خود ندارند. آنها در ضخامت های بین 2 تا 8 میلی متر برای کاربردهای مختلف موجود هستند.

چسب لوله ای

چسب هایی که به شکل لوله هستند معمولاً چسب های ذوب داغ یا ترموست هستند. اینها معمولاً باید در تفنگ ذوب داغ قرار داده شوند یا ذوب شوند و اسپری شوند.

طبقه بندی چسب ها بر اساس ساختار

چسب ذوب داغ

چسب‌های مذاب داغ با حرارتی به شکل مایع در می‌آیند و می‌توان از آنها برای پوشاندن کل سطوح قبل از سرد شدن چسب به پلیمر جامد استفاده کرد. بسیاری از بخش های صنعتی از آنها به دلیل سازگاری با محیط زیست، ایمنی و ماندگاری آنها استقبال می کنند. انواع مختلف چسب های ذوب داغ عبارتند از EVA-based، APAO-based و آن هایی که به فشار حساس هستند. مذاب های داغ پلی اورتان نیز موجود هستند، اما خواص مشابه چسب های ذوب داغ استاندارد را ندارند.

مذاب داغ واکنشی

بر خلاف مذاب داغ غیر واکنشی، چسب های ذوب داغ واکنشی پس از فرآیند انجماد پیوندهای شیمیایی بیشتری ایجاد می کنند. این منجر به چسبندگی قوی تر پس از پخت، اتصال منبسط شده و همچنین مقاومت بالاتر در برابر رطوبت، گرما و مواد شیمیایی می شود.

ترموستینگ

چسب های ترموست معمولا به صورت دو قسمتی موجود می باشند. رزین و هاردنر مخلوط می شوند تا زمان گیرش مطلوب به دست آید. رزین و هاردنر را می توان به صورت یک قسمتی استفاده کرد، اما اینها چندان رایج نیستند زیرا باید در دماهای پایین نگهداری شوند. نگهداری آنها در دماهای بالا می تواند باعث بروز زودرس واکنش مورد نظر و در نتیجه ماندگاری بسیار کمتری شود.

عمر مفید یکی از ویژگی های مهم چسب های ترموست است. این به مدت زمانی اشاره دارد که یک چسب دو قسمتی به طور موثر پس از مخلوط شدن می چسبد. محصولی با عمر مفید کوتاه خیلی سریع سفت می شود و زمان کافی برای تکمیل کار باقی نمی ماند. در همین حال، عمر مفید طولانی می تواند زمان تنظیم را به تاخیر بیندازد و روند مونتاژ را کُند کند.

چسب های حساس به فشار

در طبقه بندی ساختاری چسب ها، چسب های این دسته از الاستومرهای با فشار پایین هستند. به این معنی که برای تغییر شکل نیاز به فشار زیادی ندارند و می توانند روی سطوح مرطوب استفاده شوند. آنها برای کاربردهای بار سبک کاملاً بادوام هستند و معمولاً به عنوان نوار یا برچسب برای کاربردهای غیر ساختاری خریداری می شوند.

تماسی

چسب های تماسی الاستومری هستند و روی هر دو مورد در حال چسباندن به یکدیگر اعمال می شوند. هنگامی که حلال تبخیر شد، اقلام در تماس مستقیم قرار می گیرند. این نوع چسب ها در ورقه های سیمانی لاستیکی یا کانترها یافت می شوند.

چسب ها با قابلیت تحمل بار

قابلیت تحمل بار یک چسب نشان می دهد که چگونه می تواند بسترهای مختلف را در کنار هم نگه دارد. آنها را می توان به سه مدل ساختاری، نیمه ساختاری و غیر ساختاری تقسیم کرد.

  • ساختاری

چسب های ساختاری به صورت خمیر، مایع و فیلم ارائه می شوند. آنها قوی هستند و معمولاً در زیر دمای انتقال شیشه ای (Tg)، دمایی که در آن پلیمر به ماده ای نرم و لاستیکی تبدیل می شود، استفاده می شود. برخی از چسب های ساختاری معروف عبارتند از اپوکسی ها، سیانواکریلات ها، یورتان ها و اکریلیک ها.

  • غیر ساختاری

چسب های غیر ساختاری برای بارهای سبک یا در کاربردهای زیبایی بیشتر استفاده می شود. هر دو چسب غیر ساختاری و نیمه ساختاری جایگزین های بسیار مقرون به صرفه تری برای چسب های سازه ای هستند، اما برای همه انواع پروژه ها مناسب نیستند. چسب های غیر ساختاری اغلب به عنوان بست های ثانویه در اتصالات طولانی مدت به جای چسب اصلی استفاده می شوند.

  • نیمه ساختاری

چسب های نیمه ساختاری برای کاربردهای کمتر بحرانی ایده آل هستند، اگرچه هنوز استحکام و پشتیبانی بیشتری نسبت به چسب های غیر ساختاری دارند. بنابراین، بسته به پروژه، می توان از آنها برای جایگزینی کاربردهای چسب سازه ای یا غیر ساختاری استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *