یارد چیست؟ – تاریخچه واحد اندازه گیری طول چسب و پارچه

یارد چیست؟

حتما تجربه این را داشته اید که طول چیزی را با متر خیاطی و خط کش اندازه زده باشید، اما نتایج یکسانی به دست نیاورده باشید. برای بیشتر افراد این ناهمخوانی یک سوال است. اما چرا؟ در این مقاله از فروشگاه چسب رابو، ما شما را با یک واحد اندازه گیری به نام یارد آشنا خواهیم کرد. yard یک استاندارد جهانی است که مقیاس های روی مترهای خیاطی بر اساس آن در نظر گرفته می شوند. در ادامه به تاریخچه‌ی یارد می پردازیم و این واحد اندازه گیری را بررسی می کنیم.

 

یارد چیست؟

یارد واحد اصلی طول پیش متریک در دنیای انگلیسی زبان از سال 1959 در ایالات متحده و از سال 1963 در انگلستان است. این واحد اندازه گیری دقیقاً برابر با 0.9144 متر ، معادل 3 فوت و 36 اینچ (از قرن دوازدهم) است. قبل از قرن 15، yard توسط پارچه بافان به صورت دوتایی و بخش های اصلی 4 چهارم و 16 میخ (نایل)نیز تقسیم می شد. نماد yd برای نشان دادن یارد استفاده می شود.

 

یک حقیقت عجیب درمورد Yard

یارد در اصل به اندازه طول کمربند یا کمربند مرد بود که به آن می گفتند. در قرن دوازدهم، هنری اول، پادشاه انگلستان، یارد را به اندازه فاصله بین بینی تا شست بازوی دراز خود تعیین کرد.

 

تاریخچه یارد در بریتانیای کبیر

ویلیام در تواریخ خود از مالمزبری (1095 – 1143؟) می گوید که چگونه “یارد دروغین” با ارجاع آن به طول بازوی شاه هنری اول تصحیح شد. داستان فقط یک افسانه نیست. لازم است بدانید که توصیفات ویلیام از وقایع معاصر قابل اعتماد است. اما ویلیام نمی‌گوید که منشأ یارد همین بوده است. قبل از تولد هنری اول یارد وجود داشت و در اختیار اصناف بود که با پارچه کار می کردند.

در 20 نوامبر 1196، ریچارد اول یک واحد اندازه گیری را اعلام کرد و پس از آن استانداردهای محوطه را به شکل میله های آهنی در سراسر کشور توزیع کرد. عبارت “با میله آهنی پادشاه” که به یارد اشاره دارد، اغلب در سوابق دیده‌می‌شود.

استاندارد یارد الیزابت اول

استاندارد یارد الیزابت اول، ساخته‌شده در سال 1588، هنوز وجود دارد و ممکن است در موزه علوم لندن دیده‌شود. این شامل یک میله آهنی با سطح مقطع مربع، حدود ½ اینچ در یک طرف است. یارد فاصله بین ابتدا و انتهای میله است. اگرچه بین سال‌های 1760 و 1819 این میله شکست و تعمیر شد، اما تنها 0.01 اینچ کوتاه‌تر از یارد امروزی است.

یارد و پیدایش رویال سوسایتی بار

از الیزابت اول تا قرن هجدهم، در مورد استانداردهای طول و جرم بریتانیا کار زیادی انجام نشد. زیرا کار زیادی هم لازم نبود. سپس ظهور علوم و فن آوری های جدید (برای مثال در آهن و منسوجات) شروع به ایجاد آگاهی از تأثیر احتمالی اندازه گیری «تکنولوژی پیشرفته» بر رفاه ملی کرد.

در سال 1742، انجمن سلطنتی لندن تبادل استانداردها را با آکادمی سلطنتی علوم در پاریس ترتیب داد. برای انجام این کار، دو میله برنجی یکسان ساخته شد و از طول با سه خط، خط کشی شد. طول یارد، برگرفته از اندازه یارد ساخته شده در سال 1720 که بر اساس اندازه الیزابت اول بود، بر روی یکی از خطوط مشخص شد و برچسب “E” (برای انگلیسی) نشان داده‌شد. سپس میله‌ها برای فرانسوی‌ها فرستاده‌می‌شد، که طول نیم تویز را روی یکی از خطوط دیگر مشخص می‌کردند. آن را «F» می‌نوشتند، یک میله را نگه می‌داشتند و دیگری را پس می‌فرستادند.

سال بعد، انجمن تصمیم گرفت تعدادی از اقدامات موجود یارد را با هم مقایسه کند. در روند انجام این کار، طول یارد الیزابت بر روی خط سوم حک شد و علامت “EXCH” (برای خزانه‌داری) را نشان داد. طول E، 0.0075 اینچ بیشتر از طول EXCH بود. این بار با نام رویال سوسایتی بار (نوار انجمن سلطنتی) شماره 41 شناخته می شود.

دومین استاندارد یارد

حدود یک دهه بعد، خود دولت تصمیم گرفت تا وضعیت اوزان و معیارهای کشور را بررسی کند. بنابراین کمیته ای متشکل از 63 نفر را زیر نظر لرد کریسفورت تشکیل داد تا این کار را انجام دهد. آنها استانداردهای الیزابت را به عنوان “استانداردهای بسیار درشت ساخته شده … خم شده … بسیار بد” را رد کردند. اما طراحی مدرن تر نوار انجمن سلطنتی شماره 41 را تایید کردند. سپس به توصیه کارشناسان تصمیم گرفتند استاندارد را حتی بیشتر کنند.

طراحی مدرن که طول خود را از خط “E” در نوار انجمن سلطنتی گرفته است، در سال 1758 توسط آقای برد، سازنده ساز ساخته شد و نزد منشی مجلس عوام سپرده شد. در این میان هیچ یک از توصیه های کمیته Carysfort مورد توجه قرار نگرفت و به درخواست یک کمیته جانشین، برد دومین استاندارد یارد مشابه را در سال 1760 ساخت.

استاندارد پس از استاندارد!

افراد مذکور به طور متوالی از کمیته‌ها توصیه‌های مختلفی را ارائه کردند و استانداردهای مختلفی را پیشنهاد کردند.این پیشنهادات در 1 مه 1852 به اوج خود رسید و اقدام امپریالیستی را ایجاد کرد. این قانون، یارد Bird را که در سال 1760 ساخته‌شد، به عنوان نمونه اولیه یارد امپراتوری اعلام کرد. بنابراین تمام اندازه گیری های طول باید بر اساس آن می بود. کمتر از ده سال بعد، در اکتبر 1834، خانه های پارلمان سوخت و هر دو یارد برد را ویران کرد.

دولت پس از آن کمیته ای را (1838) برای نظارت بر ساخت استانداردهای جدید با ماهیت مدرن تر منصوب کرد. وظیفه ساخت یارد جدید به فرانسیس بیلی (1744-1844) واگذار شد که تحقیقات گسترده ای در مورد بهترین انتخاب آلیاژ برای میله انجام داد و شکل آن را قبل از مرگ طراحی کرد. این وظیفه به شرف شونکس های محترم واگذار شد.

در این زمان، اندازه گیری طول استاندارد با دقت یک قسمت در ده میلیون امکان پذیر بود. برای ارائه کمی دقت در ساخت استانداردهای محوطه جدید، برای در نظر گرفتن انبساط حرارتی فلز، دماسنج های جدیدی با دقت یک صدم درجه ساخته‌شدند. همچنین برای از بین بردن اثر خمش، استانداردها شناور در یک استخر جیوه اندازه گیری شدند.

انتخاب نمونه‌ی برتر

Sheephanks با ساخت برخی استانداردها شروع کرد که او با استانداردهای موجود در محوطه مقایسه کرد
با یارد پرنده مقایسه شده‌است. او به این نتیجه رسید که نوار او معادل 36.00025 اینچ از ارزش متوسط آن یاردها و در نتیجه از یارد واقعی بود و کمیسیون موافقت کرد. سپس چهل استاندارد جدید برای طراحی بیلی ساخته‌شد و هر دو به طور دقیق با نوار های دیگر مقایسه شدند تا یکی را پیدا کنند که 36000/00/30 باشد. این کار سالها طول کشید.

در نهایت یک نوار به عنوان نمونه اولیه انتخاب شد. بهترین نمونه های بعدی به «استانداردهای پارلمانی» تبدیل شدند و 35 مورد باقی مانده در شهرهای مختلف و قدرت های دوستانه توزیع شدند. در نهایت در سال 1855 نوار انتخابی استاندارد قانونی شد (18 و 19 Victoria, c 72 s 2).

 

کاربرد یارد

سیستم امپراتوری اینچ و یارد فقط در ایالات متحده آمریکا، لیبی و میانمار کاربرد دارد. بقیه دنیا از واحدهای اندازه گیری متریک استفاده می کنند. اگر به متر و سانتی متر عادت دارید، کار کردن در مورد خرید یک یارد پارچه یا تعیین طول و عرض آن را به اینچ دشوار می کند.

به طور کلی از واحد یارد برای اندازه گیری طول و عرض پارچه و الگوهای خیاطی، طول چسب های نواری، و در برخی معاملات مانند بتن و مصالح با مقیار یارد مکعب استفاده می شود. مثلا هنگامی که می گوییم چسب نواری پهن رابو 90 یارد، منظور از این اندازه، طول 8229.60 سانتی متر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *