چسب تحریر

چسب تحریر

چسب تحریر چیست؟

چسب تحریر ترکیبی از یک ماده و یک لایه چسب است و به جای استفاده از بست، پیچ یا جوش برای چسباندن یا اتصال اشیاء به یکدیگر استفاده می‌شود. استفاده از نوار چسب تحریر به جای اتصال دهنده‌های مکانیکی، شما را قادر می‌سازد از کاربردهای دمای پایین‌تر استفاده کنید، که می‌تواند فرآیندهای تولید را ساده کند. علاوه بر این، چسب‌های تحریر می‌توانند از سطح شما محافظت کنند. زیرا نیازی به آسیب رساندن به سطح با استفاده از بست یا پیچ نیست.

نوارهای چسب راه حل‌های عالی برای تولید خودکار محصول هستند، در حالی که چسب‌های مایع کثیف و وقت گیر هستند، زیرا باید قبل از اتصال روی سطح اسپری شوند یا بغلتانند.

 • پایه: نوار پلی پروپیلن با یک لایه چسب اکریلیک روی آن اعمال شده‌است.
 • هدف: برای اتصال مقوا، عناصر کاغذی، چسباندن پوستر و تقویم، کاردستی کودکان و غیره، نوار پس از چسباندن شفاف می‌ماند، کم‌رنگ نمی‌شود و خاصیت خود را از دست نمی‌دهد.

چسب تحریر از چه چیزی ساخته شده است؟

چسب تحریر از ماده‌ای به نام پشتی یا حامل (کاغذ، فیلم پلاستیکی، پارچه، فوم، فویل و غیره) تشکیل شده‌است که در صورت نیاز با یک چسب و یک آستر آزاد‌کننده پوشانده می‌شود. سپس لایه پشتی یا حامل پوشانده شده با چسب پیچیده می‌شود تا یک رول بزرگ نواری شکل بگیرد. سپس رول جامبو به نوارهای باریک بریده می‌شود تا چندین رول نوار تولید شود. هر رول و ترکیب آن منحصر به فرد است و می‌تواند برای کاربردهای خاص برای طیف گسترده‌ای از محلول‌های چسباننده تنظیم شود.

نوار چسب تحریر چگونه اعمال می‌شود؟

نوارهای چسب ممکن است حساس به فشار باشند، از نظر حرارتی فعال شوند یا حتی ممکن است برای کار کردن به رطوبت نیاز داشته باشند. برخی دیگر مانند چسب‌های لاتکس به خود می‌چسبند.

چه نوع چسب‌هایی برای نوارها استفاده می‌شود؟

انتخاب چسب مناسب برای پروژه شما نیاز به درک خوبی از کاربرد و پشتیبان یا حامل مورد استفاده دارد.

 • چسب‌های اکریلیک مقاومت محیطی بسیار خوبی را ایجاد می‌کنند و زمان گیرش سریع‌تری نسبت به چسب‌های دیگر دارند.
 • رزین‌های اپوکسی استحکام بالا و انقباض کم را در طول عمل آوری از خود نشان می‌دهند و به دلیل چقرمگی و مقاومت در برابر آسیب‌های شیمیایی و محیطی شناخته می‌شوند.
 • چسب‌های مبتنی بر لاستیک پیوندهای بسیار انعطاف پذیری ایجاد می‌کنند و معمولاً بر پایه ترکیبات بوتادین-استایرن، بوتیل، پلی ایزوبوتیلن یا نیتریل هستند.
 • چسب‌ها و درزگیرهای سیلیکونی انعطاف پذیری بالایی دارند و در برابر دمای بسیار بالا مقاوم هستند.
 • چسب‌های پلی اورتان و ایزوسیانات انعطاف پذیری، ضربه، مقاومت و دوام بیشتری را فراهم می‌کنند.

انواع چسب تحریر

کاربرد نوار چسب تحریر

نوار چسب لوازم التحریر کاربردهای زیادی دارد.

 • اتصال یا تثبیت ورق‌های کاغذ و مقوا، پوستر روی دیوار یا تخته؛
 • تثبیت انواع وسایل کمک آموزشی، مطالب تبلیغاتی و اطالع رسانی و غیره بر روی سطح عمودی
 • بسته‌بندی هدیه، دکوراسیون اتاق
 • بسته‌بندی چیزی در جعبه‌های مقوایی یا کیسه‌های پلاستیکی و کاغذی
 • تعمیر کتاب، مجالت و موارد مشابه از کاغذ یا مقوا
 • تعمیرات موقت جزئی و تعمیر اشیاء مختلف و اجزای سازنده آنها

ویژگی نوار چسب تحریر

نوار چسب لوازم التحریر با حداکثر شفافیت و درجه چسبندگی بالا در حداقل ضخامت مشخص می‌شود و همچنین اتصالات قوی و بادوام را ایجاد می‌کند، شفاف می‌ماند، تغییر رنگ نمی‌دهد، خشک نمی‌شود. سیم پیچ استاندارد 30 متر این نوع نوار به طور گسترده در مصارف خانگی و اداری، در آژانس‌های تبلیغاتی و موسسات آموزشی، در موسسات پزشکی و هر مکان عمومی دیگر برای قرار دادن اطالعات چاپی بر روی دیوارها، در تدارکات و دکوراسیون استفاده می‌شود.

مزایای چسب تحریر

با ضخامت کم و حتی هنگام استفاده از نوار تحریر با عرض کم، چسبندگی قابل اعتماد و بادوام به سطح تضمین می‌شود. ترکیب چسب تحریر در تماس با پوست، از جمله برای کودکان، ایمن است، مواد مضر منتشر نمی‌کند. این نوار در برابر پارگی، کشش و تغییر شکل، رطوبت و دمای شدید مقاوم است. می‌تواند بر روی سطوح افقی و عمودی، برای چسباندن اجسام با پیکربندی‌های مختلف استفاده شود. چسب تحریر برای اطمینان از تمام ویژگی‌های عملکرد، به شرایط نگهداری یا حمل و نقل خاصی نیاز ندارد و ماندگاری آن نامحدود است.

چسب تحریر معمولاً در دفاتر در سراسر جهان استفاده می‌شود و برای ایجاد دفترچه‌ها و پروژه‌های مدرسه، برای تقویت اسناد، تعمیرات یا بسته‌بندی سبک، مهر و موم کردن، بسته‌بندی هدیه، پروژه‌های عکس و حتی برنامه‌های بایگانی عالی است. نوار چسب تحریر معمولاً برای پوشش کتاب درسی و دفتر نیز استفاده می‌شود. می‌توانید اسناد را به سرعت و بدون زحمت به هم متصل کرده و تعمیر کنید.

رایج ترین نوار چسب‌ تحریر

این نوارها برای مصارف مختلفی مانند آب‌بندی، صحافی و چسباندن وسایل مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از انواع رایج نوارهای خود چسب عبارتند از:

نوار چسب

یک نوار ضد آب و سنگین که معمولاً برای آب بندی و اتصال اقلام استفاده می‌شود.

نوار ماسک

نواری سبک وزن که به راحتی پاره می‌شود و معمولاً برای نقاشی و برچسب‌زدن استفاده می‌شود.

نوار الکتریکی

یک نوار چسبنده بر پایه لاستیک که معمولاً برای عایق بندی برق و سیم‌های رنگی استفاده می‌شود.

نوار دو طرفه

نواری با چسب در دو طرف که معمولاً برای چسباندن وسایل بدون باقی‌ ماندن بقایایی استفاده می‌شود.

نوار بسته‌بندی

نوعی نوار محکم و شفاف است که برای آب بندی جعبه‌ها و بسته‌ها استفاده می‌شود.

نوار  Gaffers:

 نواری مات و سنگین که معمولاً در تولید تئاتر، فیلم و تلویزیون استفاده می‌شود.

نوارهای چسب به دلیل کاربرد آسان و تطبیق پذیری در صنایع مختلف، خانگی و فعالیت‌های روزمره بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

خرید چسب تحریر

انتخاب چسب تحریر مناسب

هنگام انتخاب نوار چسب، عوامل مختلفی باید در نظرگرفته شود، از جمله:

1- مقاومت در برابر دما

برای کاربردهایی که نوار در معرض دماهای شدید قرار می‌گیرد، مهم است که نواری را انتخاب کنید که بتواند این دماها را بدون از دست‌دادن خاصیت چسبندگی خود تحمل کند.

2- استحکام چسب

نوارهای مختلف دارای سطوح مختلفی از استحکام چسب هستند. برای کاربردهای سنگین، یک نوار چسب قوی‌تر لازم است.

3- سازگاری با سطح

برخی از نوارها برای انواع خاصی از سطوح، مانند سطوح صاف یا ناهموار، مناسب‌تر هستند.

4- مقاومت در برابر آب و هوا

اگر نوار در معرض عناصر قرار می‌گیرد، مهم است که نواری را انتخاب کنید که بتواند در برابر اثرات آب و هوا، مانند اشعه UV یا آب مقاومت کند.

5- اندازه و شکل

نوارهای چسب در اندازه‌ها و اشکال مختلفی وجود دارند. اطمینان حاصل کنید که نواری را انتخاب کنید که اندازه و شکل مناسبی برای برنامه شما داشته باشد.

6- رنگ

برخی از نوارها برای مصارف خاص دارای کد رنگی هستند، مانند نوارهای الکتریکی که برای نشان‌دادن درجه ولتاژ دارای کد رنگی هستند.

7- بودجه

هزینه نوارهای چسب بسته به نوع نوار، سازنده و مقداری که خریداری می‌کنید، می‌تواند متفاوت باشد.

سخن پایانی

در این مقاله از چسب رابو، به تمام نکات درباره چسب تحریر پرداختیم. برای خرید انواع چسب نواری در سایزها و انواع مختلف، از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سایت با ما تماس بگیرید تا پس از راهنمایی‌های لازم، خرید خود را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *