چسب کارتن

چسب کارتن

در کنار جعبه‌های حمل و نقل، چسب کارتن برای ذخیره سازی و حمل و نقل ایمن کالا بسیار مهم است. در نگاه اول، ممکن است به نظر برسد که تفاوت‌های کمی (در صورت وجود) بین انواع مختلف نوار وجود دارد. اگر چسب باشد، باید کار کند، درست است؟ خوب، در واقع اشتباه است.

در واقع، هنگام انتخاب یک نوع چسب کارتن برای حمل و نقل یا عملیات ذخیره سازی، باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید. نوارها می‌توانند از نظر جنس، استحکام، ضخامت، عرض، سطح چسبندگی و حتی سهولت استفاده متفاوت باشند. غفلت از در نظر گرفتن یک یا تعدادی از این عوامل می‌تواند منجر به از دست‌دادن زمان، آسیب به بسته‌ها، مختل شدن ذخیره‌سازی کالا و حتی آسیب فیزیکی شود اگر بسته به طور ناگهانی روی یا نزدیک شخصی باز شود.

در این مقاله از چسب رابو مروری اجمالی از اشکال مختلف چسب کارتن، خواص آنها و کاربردهای آنها ارائه شده‌است. ابتدا، اجازه دهید دو ماده محبوب مورد استفاده در ساخت نوار را بررسی کنیم.

چسب کارتن رابو
هنگام انتخاب یک نوع چسب کارتن برای حمل و نقل یا عملیات ذخیره سازی، باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید

کاغذ یا پلاستیک؟

در حالی که ممکن است اشکال دیگری از چسب کارتن وجود داشته باشد، کاغذ و مواد پلاستیکی رایج‌ترین و محبوب‌ترین شکل‌های موجود در بازار امروز هستند. هر کدام نقاط قوت و ضعف خود را دارند، بنابراین اجازه دهید چند تفاوت اصلی را مرور کنیم:

چسب کارتن پلاستیکی

نوار پلاستیکی یا از پلی پروپیلن پلیمری گرمانرم – که به عنوان نوار پلی پرو نیز شناخته می‌شود – یا از پلی وینیل کلراید – که به عنوان نوار PVC نیز شناخته می‌شود، ساخته می‌شود. این پلیمرها به دلیل طیف گسترده‌ای از گزینه‌های رنگ، دوام، مقاومت در برابر کثیفی و هزینه کلی کم، بسیار محبوب هستند.

چسب کارتن پلاستیکی از یک چسب فعال گرما یا حساس به فشار استفاده می‌کند که اگرچه قوی است، اما هرگز به اندازه چسبی که چسب کاغذی ارائه می‌دهد، پشتیبانی نمی‌کند. اما در این مورد نوار پلاستیکی بسیار رایج‌تر از چسب کارتن کاغذی است، سبک و ارزان است و برای استفاده از آن نیازی به تجهیزات خاصی ندارد. علاوه بر این، نوار بسته‌بندی پلاستیکی با اکثر دستگاه‌های آب‌بندی کیس با سرعت بالا سازگار است، به این معنی که می‌توانید سرعت و بهره‌وری گردش کار خود را زمانی که نوار پلاستیکی با یک سیلر خودکار یا نیمه خودکار جفت می‌شود، به‌طور اساسی بهبود بخشید.

همانطور که قبلا ذکر شد، بزرگ‌ترین نقطه ضعف نوار پلاستیکی، قدرت چسبندگی آن در مقایسه با نوار کاغذی است. این بدان معنا نیست که نوار پلاستیکی ضعیف است، حذف آن آسان‌تر از نوار کاغذی است. بر خلاف نوار کاغذی که به سطح کاغذی که آن را به آن وصل می‌کنید می‌چسبد، نوار پلاستیکی را می‌توان جدا کرد. به طور کلی، چسب کارتن پلاستیکی همه کاره، ارزان، رایج است و استحکام و چسبندگی خوب (اما نه بهترین) را ارائه می‌دهد.

چسب کارتن پلاستیکی
چسب کارتن پلاستیکی همه کاره، ارزان، رایج است و استحکام و چسبندگی خوبی را ارائه می‌دهد.

پلی پرو یا پی وی سی؟

چند تفاوت بین نوار پلی پرو و ​​پی وی سی وجود دارد که باید برای عملیات خود در نظر بگیرید، اما تفاوت عمده به قدرت مربوط می‌شود. نکته کوتاه این است که پی وی سی قوی‌تر از پلی پرو است، اما همیشه نباید به دنبال نوار قوی‌تر صرفاً به دلیل قوی‌تر بودن آن بروید. این می‌تواند منجر به هدر رفتن مواد و هزینه‌های بالاتر مواد شود.

برای هر بسته‌ای با وزن بین 0 تا 12 کیلوگرم، پلی پرو برای انجام کار کافی است. با این حال، هر بسته بیش از 12 کیلوگرم، نوار PVC بهترین انتخاب شما است. همیشه مطمئن شوید که قدرت مناسب را برای شغل خود انتخاب می‌کنید و اگر مجبور نیستید زیاد، نیازی نیست از چسب قوی‌تری استفاده کنید.

چسب کارتن کاغذی

چسب کارتن کاغذی که گاهی به آن نوار چسب‌دار یا فعال‌شده با آب نیز گفته می‌شود، درست حدس زده‌اید از کاغذ ساخته شده‌است! این باعث می‌شود که نوار کاغذی به انتخاب ایده آلی برای کاربرانی که از محیط زیست آگاه هستند تبدیل شود زیرا کاملاً قابل بازیافت است.

نوار کاغذی از یک چسب فعال‌شده با آب استفاده می‌کند که نیاز به استفاده از نوار چسب‌دار دارد. اگرچه از نظر فنی می‌توان از یک اسفنج یا نوع دیگری از بستر مرطوب برای فعال‌کردن نوار استفاده کرد، این کار فوق العاده خسته کننده است و به شدت شما را کند می‌کند. عملیات بسته‌بندی دیسپنسرها همچنین دارای مزیت دوگانه پخش نوارها در طول‌های تعیین‌شده هستند، بنابراین نیازی نیست خودتان هیچ برشی را انجام دهید. از آنجایی که این نوار با محفظه‌ای که برای آب بندی استفاده می‌شود یک چسب کاغذ به کاغذ ایجاد می‌کند، بسته‌بندی را ضد دستکاری می‌کند. برداشتن نوار بدون آسیب رساندن به جعبه غیرممکن است، و این امر در صورت تلاش برای دستکاری آشکار می‌شود.

همانطور که قبلا ذکر شد، نوار کاغذی فعال شده با آب به دلیل پیوندی که بین نوار و سطح کاغذ ایجاد می‌شود، مهر و موم بهتری نسبت به نوار پلاستیکی دارد. البته توجه داشته باشید این نوار را فقط می‌توان هنگام آب بندی جعبه‌های کاغذی یا ظروف استفاده کرد. نوار کاغذی نمی‌تواند با مواد غیر کاغذی بچسبد، بنابراین اگر به عنوان مثال سطل‌های پلاستیکی را آب بندی می‌کنید، نوار پلاستیکی بهترین گزینه است.

چسب کارتن کاغذی
این نوار را فقط می‌توان هنگام آب بندی جعبه‌های کاغذی یا ظروف استفاده کرد

تقویت‌شده یا غیر تقویت‌شده؟

مانند نوار پلاستیکی، دو نوع مجزا از چسب کارتن کاغذی با دو سطح بسیار متفاوت از قدرت چسبندگی وجود دارد. اینها (با نام هوشمندانه) تقویت‌شده و غیر تقویت‌شده هستند.

چسب کارتن کاغذ تقویت نشده بر چسب چسباننده کاغذ به کاغذ که قبلاً بحث شد متکی است و برای بسته‌هایی با وزن حداکثر 20 کیلوگرم کافی است. نوار کاغذی تقویت‌شده از همان چسب کاغذ به کاغذ استفاده می‌کند، اما دارای یک سری رشته‌های فایبرگلاس است که طول خود نوار را می‌کشد. این استحکام بیشتری به نوار می‌افزاید و امکان آب‌بندی بسته‌های بین 20 تا 30 کیلوگرم را فراهم می‌کند.

برندسازی را فراموش نکنید

امروزه، هر دو نوار کاغذی و پلاستیکی قابل چاپ هستند، به این معنی که می‌توانید نام تجاری سفارشی را نه تنها به جعبه حمل و نقل راه راه خود، بلکه به نواری که آن را مهر و موم می‌کند نیز اضافه کنید. آمازون شاید معروف‌ترین نمونه شناخته‌شده را در مورد اثربخشی نوار مارک دار ارائه می‌دهد. هر بسته آمازون که از انبار خود خارج می‌شود، با آرم شرکت علامت‌گذاری شده‌است.

سخن پایانی

امیدواریم اطلاعات موجود در این مقاله به شما کمک کند تا تصمیمات خرید آگاهانه‌تری برای عملیات بسته‌بندی و حمل و نقل خود بگیرید. با استفاده از چسب کارتن مناسب هر بار کارایی گردش کار خود را افزایش دهید و رضایت مشتری را افزایش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *