کاملترین تاریخچه نوار چسب – چسب از کجا و توسط چه کسی اختراع شد؟

تاریخچه نوار چسب

امروزه نوار چسب بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و تصور دنیایی بدون آن دشوار است. این کار از ابتدایی بسیار فروتنانه به چیزی که به نام‌های مختلف معروف است – نوار PSA، نوار چسبنده، نوار حساس به فشار و غیره شروع شد. تاریخچه نوار چسب به هزاران سال پیش برمی گردد. در آن زمان با یک نوار کتانی که برای اولین بار در گچ خیس شده بود، نوار چسب پا به عرصه گذاشت. اکنون نوار چسب حساس به فشار همچنان یک نوار انعطاف پذیر از مواد است که انتخاب آن به کاربرد مورد نظر بستگی دارد، اما معمولاً شامل پارچه، کاغذ، فویل فلزی یا پلاستیک است که از یک یا هر دو طرف، با ماده چسبنده پوشانده شده است.
شما عزیزان برای خرید انواع چسب رابو میتوانید به فروشگاه چسب رابو مراجعه فرمایید.

تاریخچه نوار چسب از کجا شروع شد؟

تاریخچه نوار چسب بیشتر از آن چیزی است که مردم تصور می کنند و طیف وسیعی از کاربردها را در بر می گیرد. باستان شناسان انواع مختلفی از مواد را از شیره درخت تا موم زنبور عسل، کشف کرده‌اند که برای ساخت ابزارهای بهتر، حفظ فرهنگ بومی و موارد دیگر استفاده شده‌است.
شواهد کافی وجود دارد که نشان می دهد گلدان های سفالی در اوایل 4000 سال قبل از میلاد توسط مواد چسبنده به دست آمده از شیره درختان ترمیم می شدند. 3500 سال پیش از چسب در ساختن کارهای چوبی چند لایه استفاده می شد. در حالی که 2500 سال پیش در مقبره های فراعنه مصر از چسب استفاده می کردند. با این حال، اولین اسکریپت های دقیق چسب ها به سال 2000 قبل از میلاد برمی گردد و حاوی دستورالعمل های ساده ای برای تهیه چسب ماهی است.

تولید چسب در مصر

حدودا بین 1500 تا 1000 قبل از میلاد، هیروگلیف‌های مصری با استفاده از چسب مخصوصی که از چسب‌های حیوانی به دست می‌آمد، لمینت می‌شدند. بعدها در 618-906 ق.م. چین همچنین شروع به استفاده از نسخه خود از مواد چسبنده کرد که از شاخ گوزن، گاو و مشتقات ماهی می ساختند. دوره بعدی که استفاده از چسب رواج یافت، از 1 تا 500 بعد از میلاد است. در این دوره است که یونانی ها و رومی ها به هنر روکش کاری و خیاطی دست زدند. تکنیکی که برای چسباندن لایه های نازک چوب به یکدیگر استفاده می شد. آنها از مواد مختلفی برای ایجاد مواد چسبنده از جمله پوست حیوانات، سفیده تخم مرغ، شیر، سبزیجات، خون و مواد استخوانی استفاده کردند.

 

اولین حق ثبت اختراع نوار چسب

زمان زیادی طول کشید تا اولین حق ثبت اختراع برای چسب ماهی در سال 1750 در بریتانیا صادر شود. این امر فضایی را برای ثبت اختراعات بیشتر ایجاد کرد زیرا شرکت های متعددی انواع مختلفی از چسب ها را ارائه کردند. همچنین به نقطه عطفی در تاریخچه نوار چسب تبدیل شد.

 

اختراع نوار چسب

تاریخچه نوار چسب را می توان به سال 1845 ردیابی کرد. دکتر هوراس دی، چسب لاستیکی را روی نوار پارچه قرار داد. به این ترتیب جهان اولین اختراع نوار جراحی را دید.
در سال 1921 یک زن خانه دار جوان جوزفون دیکسون با شوهرش ارل که خریدار پنبه از جانسون بود در نیوجرسی زندگی می کرد. خانه داری واقعاً با او همخوانی نداشت. بنابراین ژوزفین اغلب روزانه چندین بریدگی و سوختگی روی دست ها و بدن خود داشت. در روزهای قبل از کشف آنتی بیوتیک ها، عفونت زخم ها یک خطر جدی بود.

بنابراین یک روز پس از بریدگی دوباره با یک چاقوی آشپزخانه، Josephone طبق معمول آن را با نوار جراحی پوشاند. ارل دیکسون متوجه شد که نوار مدام می‌افتد. بنابراین یک تکه گاز را به نوار پارچه‌ای چسباند و آن را با کرینولین پوشانید. بدین سان بعداها نوار چسب معروف جانسون اختراع شد. زمانی گذشت و ارل دیکسون سمت معاون رئیس جمهور در شرکت به دست آورد.

تاریخچه نوار چسب 3M

در همان زمان در مینه سوتا یک شرکت کوچک تولید کننده کاغذ سنباده به نام شرکت Minnesota Mining وجود داشت که اکنون با نام 3M شناخته می شود. در سال 1923 آنها ریچارد درو را در سمت تکنسین آزمایشگاه استخدام کردند. آن زمان این شرکت در حال آزمایش های زیادی با سلفون در تلاش برای ایجاد یک پوشش ضد آب بود.

درو مشتاق و کوشا بود، بنابراین به زودی شرکت او را به کار در مغازه‌ها و گاراژهای خودرو برای نظارت بر آزمایش برند جدید کاغذ سنباده Wetordry منصوب کرد. طولی نکشید که درو متوجه شد که وقتی یک ماشین دو رنگ می شود، خط مرزی بین آنها تقریباً هرگز یکنواخت نبود. کارگران برای محافظت از قسمت رنگ شده از کاغذ مخصوصی برای پوشاندن آن استفاده می کردند، اما وقتی پس از رنگ آمیزی جدا می شد، کاغذ همراه با رنگ از بین می رفت و رفع عیوب زمان زیادی می برد.

ائ که مشتاق حل این مشکل بود، نواری به عرض 5 سانتی متر با لایه چسب در امتداد لبه ها خرید. کارگران آن را امتحان کردند، اما به دلیل اینکه لایه چسب فقط در لبه ها بود، قسمت میانی نوار آغشته به رنگ شد و در نهایت چروک شد.

پنج سال گدشت و درو هرگز از بهبود نوار چسب دست برنداشت. دائماً به دنبال بهترین چسب برای استفاده، مواد پشتیبان عالی و غیره بود. او همه چیز را از روغن گیاهی تا صمغ درختان طبیعی آزمایش کرد. آن‌ها می‌گویند درو روزانه آنقدر سلفون استفاده می‌کرد که زباله‌ها باید در پایان روز توسط یک کامیون جمع‌آوری می‌شد. سرانجام در سال 1930 درو یک حق اختراع برای نوار چسب خود دریافت کرد و اولین رول برای یکی از مشتریان شرکت در شیکاگو ارسال شد.

پیشینه نوار چسب جانسون

در طول جنگ جهانی دوم در سال 1942، جانسون و جانسون اولین نوار چسب را به عنوان یک محلول ضد آب ساخت که می تواند برای آب بندی تجهیزات و جعبه مهمات در میدان استفاده شود. این اساسا یک نوار پارچه ای بود که با پلی اتیلن پوشیده‌شده‌بود. این کاملاً ضد آب بود و استفاده از آن آسان بود. در طول سالیان تکامل نوار ادامه یافت و جدای از صنایع نظامی، نوارهای چسب در صنایع دیگر با بزرگترین مصرف کنندگان در صنعت خودروسازی، ساختمان و ساخت و ساز، حمل و نقل و بسته بندی، حمل و نقل هوایی، تعمیرات الکترونیک و غیره نیز کاربرد پیدا کردند.

 

چسب ها و نوارها دنیا را به هم می چسباند

امروزه چسب ها و نوارها محصولاتی هستند که در همه جا وجود دارند، به راحتی به دست می آیند و بسیار مفید هستند. حتی در تاریخچه نوار چسب هم خواندیم که تصور دنیا بدون چسب و نوار سخت است. یکی از برنامه‌های کانال دیسکاوری، Myth busters، حتی مجموعه‌ای از اپیزودها را به نام “Duct Tape Island Survival” تولید کرد. هدف این قسمت این بود که ببینیم آیا نوار چسب می‌تواند به آزمایش‌کنندگان اجازه زنده ماندن در یک جزیره بیابانی را بدهد یا خیر. و آنها تأیید کردند که نوار می تواند برای ساخت لباس، ساختن سرپناه و آتش، و یافتن آب و غذا استفاده شود. این اپیزود گرچه اغراق آمیز بود، اما راحتی چسب و نوار در زندگی را نیز نشان می داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *